Paikallisuutiset
Poliisi: 16-vuotias moottorikelkkailija menehtyi keskiviikkoiltana Torniossa
Moottorikelkkailija oli ajanut asutusalueella pitkin kevyenliikenteen väyliä kovalla nopeudella. Ajovirheen vuoksi kelkkailija törmäsi ensin liikennemerkkiin ja siitä muutaman metrin päässä olleeseen lumikasaan.
Lapin poliisi sai eilen keskiviikkoiltana hälytyksen Länsipohjankadulle Torniossa. Nuori, 16-vuotias moottorikelkkailija oli silminnäkijän mukaan ajanut asutusalueella pitkin kevyenliikenteen väyliä kovalla nopeudella.
Poliisi kertoo tiedotteessaan, että moottorikelkkailija törmäsi ajovirheen vuoksi ensin liikennemerkkiin ja siitä muutaman metrin päässä olleeseen lumikasaan.
Hänet toimitettiin Oulun yliopistolliseen sairaalana, mutta nuorukainen menehtyi saamiinsa vammoihin. Poliisin tutkimuksissa kävi ilmi, että nuori kuljetti rekisteröimätöntä moottorikelkkaa. Alkoholilla epäillään olleen osuutta asiassa.
Poliisi tutkii tapahtumaa törkeänä liikenneturvallisuuden vaarantamisena sekä kuolemansyyn tutkintana.